Kojení umí ovlivnit psychiku na celý život

Hlavně před nesprávnými a protichůdnými informacemi, které většina lidí považuje za správné. Lidé je opakují bez ohledu na to, že ženy v důsledku těchto dezinformací nekojí a jsou z kojení zklamané. Například pořád si mnoho lidí myslí, že ženám se začne mléko tvořit až na 3. – 4. den po porodu. Nebo že miminka mají po narození ještě „zásoby z bříška“ a nepotřebují mateřské mléko. Jsou překvapeni, že ženy mají v prsou mléko už před porodem a že hned po porodu má miminko co pít. Běžně se také akceptuje, když ženy při kojení cítí bolest nebo mají poraněné bradavky. Dozvídají se, že mají vydržet a čekat, až to přejde samy od sebe. Bolest při kojení je přitom strašná a je jednou z nejčastějších příčin, pro které ženy přestávají kojit. Pro ženy je to přitom signál vyhledat odbornou pomoc s kojením.

Co je největším nepřítelem kojení – agresivní marketing výrobců umělého mléka, nedostatečná podpora kojení v porodnicích nebo celkový postoj společnosti, která má umělé mléko za téměř adekvátní alternativu?
Všechny zmíněné faktory jsou relevantní a je třeba o nich mluvit. Kromě nich jde o překážky, které jsou v péči o miminka tak zažité a akceptované, že lidé ani nedokážou pochopit, proč kojení stěžují až znemožňují. Jedná se o oddělování miminek od matek v porodnicích – tedy to, že některé ženy nejsou se svým miminkem hned po porodu, některé několik hodin či dní, některým není umožněno být s miminkem v noci. Lidé si stále myslí, že miminko v prvních dnech nevnímá, co se s ním děje, že nevadí, že se nekojí a že později se kojení rozběhne.

Další příklad je, že mnohým ženám někdo už při porodu či po něm vezme sebevědomí, řekne, že jejich bradavky či prsa nejsou vhodné ke kojení – dozvídají se hanlivá pojmenování pro své zcela normální bradavky, jako „ploché“ nebo „vpáčené“. Kromě toho mnoho žen odchází z porodnice se strachem, zda je miminko nehladoví, zda mají dost mléka, protože je nikdo nenaučil, jak mohou mít jistotu, že je miminko pije z prsu. Tyto překážky pro kojení sledujeme právě v našem probíhajícím průzkumu o podpoře kojení v porodnicích, který na webové stránce MAMILY vyplnilo více než 10 tisíc žen.

Na Slovensku je kojeno zhruba polovina miminek ve věku šesti měsíců, což naše úřady považují vcelku za úspěch. I Vy?
Podívejme se, co je za tímto číslem. To procento žen, které ve věku 6 měsíců kojí, tvoří většinou ženy, které si kojení doslova vybojovaly. Mnohé se natrápily, musely překonat špatný začátek, když jim nebylo umožněno mít miminko u sebe nebo jejich dítě dostalo už v prvních dnech umělé mléko, láhev, dudlík či klobouček, nebylo jim ukázáno jiné východisko. Co je horší: ty ostatní ženy, které v 6 měsících nekojí, jsou ženy, kterým nikdo nepomohl, a které tyto problémy nedokázaly překonat. V důsledku toho jsou z kojení zklamané a traumatizované. Toto se snažíme změnit, již 19 let v sedmi zemích Evropy. Poskytujeme ženám profesionální poradenství přímo u nich, vidíme jejich utrpení, když jejich kojení bolí, když jim krvácejí či hnisají bradavky, vidíme, jak moc se trápí, když se jejich miminko neumí přisát na prs, nepřibírá či neustále pláče.

Polovina kojených miminek – není to málo vzhledem k tomu, že drtivá většina žen může kojit, pokud by měla podmínky a podporu?
Je. Našem webu publikujeme instruktážní videa i fotografie, které krok za krokem vysvětlují, jak postupovat, také články, které mohou ženám pomoci. Máme pro ně knížku Praktický návod na kojení, kterou si s sebou mohou vzít už do porodnice. Záleží nám na tom, aby se toto procento zvyšovalo. To se bude dít jen tehdy, když ženy v kritickém okamžiku najdou potřebnou pomoc. Kromě toho je třeba, aby stát začal sbírat statistiky o kojení minimálně do věku dvou let dítěte – toto je i mezinárodní závazek Slovenska. Pokud by se s tím začalo, byl by to signál, že kojení není důležité jen pro miminka, ale že má smysl i pro starší děti a státu na tom záleží.
Aby ženy nebyly z kojení zklamané, potřebují mít od začátku vytvořené podmínky a možnost získat při kojení pomoc. Foto: shutterstock

The concept of breastfeeding. Portrait of mom and breastfeeding baby.

Proč ženy tak brzy končí s kojením?
Kojení ženy zaskočí. Myslí si, že bude po porodu automatické, že jim v porodnici pomohou. Narazí ale na chaos, nejednotnost a zmatek v informacích.